Ranking czytelnictwa

KLASA 2 B:
11 WYPOŻYCZEŃ

ESCAPE ROOM W BIBLIOTECE

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klas 4-8 mogli brać udział w tygodniowych mini konkursach wiedzy „Co wiem o książce i bibliotece?” Przez cały październik, na długich przerwach od poniedziałku do czwartku, mierzyli się z 5 pytaniami dotyczącymi książki i biblioteki. Musieli m.in. odpowiadać na pytania co to jest exlibris, wolumen, beletrystyka, wymienić elementy karty tytułowej oraz wykazać się znajomością lektur i pisarzy. W sumie przez 4 tygodnie odpowiedzieli na 65 pytań, w których najlepiej poradziły sobie Lena Krzyżaniak z klasy 5a oraz Karolina Prokopowicz z klasy 7a. Dodatkową atrakcją i zakończeniem obchodów był Escape Room w szkolnej bibliotece dla klas 7,8 i 3 gimnazjum. W zamkniętej bibliotece uczestnicy gry w 45 minut musieli poradzić sobie z 6 zagadkami, które doprowadzały ich do kodu otwierającego drzwi biblioteki. Z zadaniami poradziły sobie 3 klasy i zdołały opuścić bibliotekę przed upływem czasu. Były to klasy: 8c – z czasem 43 minut, 3aG – 41 minut i 3bG, która rozwiązała wszystkie zadania w 35 minut.

NOWE KSIĄŻKI JUŻ DOTARŁY!

Pierwsze dostawy książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa cieszą już naszych czytelników. Przypomnijmy, że nasza szkoła została beneficjentem tego Programu i otrzymała 15.000 zł na zakup nowości książkowych. Dzięki temu, zakupiono prawie 600 nowych pozycji do szkolnej biblioteki. Przy zakupach uwzględniono książki polecane przez uczniów naszej szkoły w ramach Szkolnych Wyborów Książek, znajdujące się na Złotej Liście fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, laureatów prestiżowych konkursów na najlepszą książkę, bestsellery oraz lektury szkolne.

Międzypokoleniowe spotkania z książką

19 września uczniowie klasy 7b brali udział w ciekawym spotkaniu z seniorami w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyrach. Na warsztatach młodzież miała okazję porozmawiać z seniorkami naszej gminy o swoich ulubionych książkach, wysłuchać ich literackich fascynacji, a także zachęcić do sięgnięcia po swoją ulubioną pozycję literacką. W rozmowach pomiędzy uczestnikami dało się wyraźnie odczuć różnice pomiędzy tym, co czytali kiedyś seniorzy, a co obecnie czyta młodzież. Na koniec spotkania uczestnicy głosowali na najlepiej zrecenzowaną książkę, która miała zachęcić innych do jej przeczytania. Wygrała młodzież polecająca książki: „12 razy śmierć”, „Powrót z gwiazd” oraz „Naznaczeni”.

WARSZTATY „CZYTAM, WIĘC JESTEM”

W ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Wyrach uczniowie klasy 5d ze Szkoły Podstawowej w Wyrach 11.09. wzięli udział w warsztatach „Czytam, więc jestem”. Warsztaty te odbyły się w ramach projektu Mały i duży w książce się durzy. Na spotkaniu
z moderatorem uczniowie mogli dowiedzieć się o tym ,jak wielkie znaczenie dla ich rozwoju ma czytanie. Poprzez lekturę książek wzbogaca się ich słownictwo, rozwija wyobraźnia i kreatywność, uczą się empatii, komunikacji oraz norm i wartości. Poprzez aktywne uczestniczenie w zajęciach, uczniowie podzieleni na grupy mieli za zadanie przedstawić zalety czytania, wady czytania, zalety oglądania filmu oraz wady oglądania filmu. Wierzymy, że dzięki temu spotkaniu nasi uczniowie nie jeden raz sięgną po książkę zamiast po ekranizację filmową.