Wydarzenia

MARZYCIELSKA POCZTA

W marcu uczniowie Szkoły Podstawowej w Wyrach włączyli się w ogólnopolską akcję pisania listów do ciężko chorych dzieci. Marzycielska poczta została zorganizowana przez Fundację Dobry Uczynek, a honorowy patronat objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przed Świętami Wielkanocnymi dzieci pod opieką wychowawców przygotowały kartki z ciepłymi słowami oraz z życzeniami, które zostały wysłane do chorych kolegów i koleżanek. Podopieczni fundacji większość czasu spędzają w szpitalach. Otrzymane podziękowania pokazały, że ten mały gest wywołał uśmiech na ich twarzy i sprawił, że choć na chwilkę mogły zapomnieć o chorobie.


RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ

  

Tuż przed świętami w Szkole Podstawowej w Wyrach została zorganizowana Wielkanocna zbiórka na leczenie i rehabilitację Agaty, byłej uczennicy naszej szkoły oraz Piotrusia, 2-letniego mieszkańca Wyr. W ramach akcji dzieci pod opieką wychowawców wykonały wielkanocne zajączki tworząc tzw. „cegiełki”. Zajęcia połączone były z rozmową na temat wolontariatu i radości, jaką daje niesie pomocy innym. Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy swą pomocą wspierali akcję.


Realizujemy programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie”

 

Szkoła Podstawowa w Wyrach we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Tychach rozpoczęła w marcu 2018 roku realizację programu „Bieg po zdrowie”. Uczniowie klas czwartych uczestniczą w profilaktycznych zajęciach warsztatowych prowadzonych przez pedagoga szkolnego. Program „Bieg po zdrowie” służy rozwijaniu wiedzy uczniów na temat zdrowia w kon­tekście szkodliwości palenia papierosów. Sprzyja kształtowaniu asertywnych postaw i wzmacnianiu czynników chroniących.

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” prowadzone są za pomocą metod aktywizujących. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Każdy uczeń pracuje z indywidualnym zeszytem ćwiczeń otrzymanym bezpłatnie w ramach programu.


Dzień Bezpiecznego Internetu

W tym roku szkolnym w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu nawiązywaliśmy do hasła Tworzymy kulturę szacunku w sieci.” W Szkole Podstawowej w Wyrach przeprowadzone zostały zajęcia profilaktyczne dla uczniów, podczas których przypomniano zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie uczestniczyli w quizie profilaktycznym oraz ćwiczeniach warsztatowych, a także oglądali edukacyjne filmy promujące bezpieczeństwo w sieci.


14 marca w naszej szkole kolejny raz świętowaliśmy dzień Liczby Pi. Także tym razem p. Katarzyna Leśnik wraz ze swoimi uczniami przygotowała dla nas atrakcje, dzięki którym mogliśmy lepiej poznać tę tajemniczą, niezwykła liczbę. Zorganizowano konkurs na najlepszy plakat dotyczący Pi, w efekcie czego na korytarzach mogliśmy podziwiać kreatywne prace naszych uczniów. Sama liczba, wraz ze swoim rozwinięciem dziesiętnym przez cały tydzień królowała na ścianach naszego parteru, dzięki czemu pasjonaci mieli szansę nauczyć się, ze 3,14 to tylko początek :) W okolicach pokoju nauczycielskiego mieliśmy okazję poczytać mnóstwo ciekawostek związanych z Pi, między innymi przykłady mnemotechnik używanych do zapamiętania tej przedziwnej liczby.

W trakcie przerw uczniowie mieli szansę brać udział w quizie matematycznym, a na każdego śmiałka czekała słodka nagroda. Dzięki tym wszystkim atrakcjom dzień był kolorowy i naprawdę ciekawy.


W  czwartek 15.02 uczniowie klas III Szkoły Podstawowej w Wyrach korzystając z zaproszenia Starostwa Powiatowego w Mikołowie, wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Mikołowskiego.

Uczniowie odwiedzili I LO, II LO i Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Ornontowicach i Zespół Szkół Energetycznych i Usługowych w Łaziskach Górnych. Szkoły zaprezentowały swoją ofertę edukacyjną oraz pozalekcyjną, co pomoże uczniom naszej szkoły w podjęciu decyzji o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej w przyszłości.

Trzecioklasiści są niezmiernie wdzięczni organizatorom za możliwość zapoznania się z ofertami szkół w naszym Powiecie.


Spektakl profilaktyczny, pt. „Kolczasta przyjaźń”

W piątek 8 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Wyrach odbył się spektakl profilaktyczny, pt. „Kolczasta przyjaźń” wykonany przez Impresariat Artystyczny Inspiracja   z Krakowa. W spotkaniu z aktorami wzięli udział najmłodsi uczniowie uczęszczający do klas I-III.

Spektakl poruszał problem tolerancji wobec odmienności oraz umiejętności budowania relacji rówieśniczych i nawiązywania prawidłowej komunikacji. W ramach widowiska poruszono zagadnienia z zakresu profilaktyki przemocy rówieśniczej. Na przykładzie bohaterów bajkowych przybliżone zostały zasady reagowania na sytuacje trudne związane z dokuczaniem.

Realizacja widowiska stała się okazją do uwrażliwienia uczniów na emocje i problemy innych osób. Aktorzy wskazywali na pozytywne i negatywne wzorce zachowań rówieśniczych równocześnie zachęcając dzieci do rozwiązywania sytuacji trudnych bez użycia przemocy. Podczas spektaklu propagowano koleżeńskie relacje oparte na życzliwej       i kulturalnej komunikacji.

Widowisko profilaktyczne zostało zorganizowane w ramach współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


Dzień Regionalny w naszej szkole

Tradycją naszej szkoły jest rokroczne obchodzony Dzień Regionalny. W tym roku również nie mogło zabraknąć spotkania społeczności szkolnej wokół Śląska i śląskich tradycji.  Impreza ta miała na celu przybliżenie tematyki regionalnej oraz zapewnienie bezpośredniego kontaktu z żywym folklorem śląskim: gwarą, pieśniami ludowymi, strojami regionalnymi oraz zainscenizowanymi elementami śląskiej tradycji. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję przekonać się o żywotności i atrakcyjności ich kulturowego dziedzictwa.

Podczas spotkania w sali gimnastycznej przedstawiciele klas wykazali się talentem aktorskim i znajomością gwary:  były „wice” śląskie, bery i inne godki. Projekcja filmów edukacyjnych w szkolnej bibliotece przybliżała historię, tradycję i kulturę śląską. Kolejnymi atrakcjami  były konkurs znajomości gwary śląskiej oraz wybór najzabawniejszego słowa śląskiego. Słuchaliśmy także i wspólnie śpiewaliśmy regionalne piosenki biesiadne.   

Nie byłoby Dnia Regionalnego bez  okazji do skosztowania specjałów kuchni śląskiej, takich jak chleb z tustym, szkloki i kopalnioki. Tego dnia panie kucharki zaserwowały ślonski łobiod: nudel zupa, ciapkapusta, karminadle i kołocz z syrym.

 My, młodzi Ślązacy wierzymy, że bogactwem naszej małej ojczyzny możemy zaciekawić każdego.


Dzień Bajek
  

W ubiegłą środę (8 listopada 2017r.) Szkoła Podstawowa w Wyrach zamieniła się iście bajkową krainę. Uczniowie przeistoczyli się w ulubione postacie ze świata animowanego. Na szkolnych korytarz można było spotkać m.in.: Elzę, Olafa, Minionki czy Kubusia Puchatka. Podczas przerw rozbrzmiewała znajoma muzyka, której towarzyszyło rozwiązywanie bajkowych zadań, malowanie twarzy, quiz detektywistyczny oraz wspólne tańce. Dzień ten był także dobrą okazją do integracji, ponieważ uczniowie klas starszych dbali o dobrą zabawę swoich młodszych kolegów. Można było również podziwiać wystawę prac przygotowanych do konkursu pt. „Moja ulubiona postać z bajki”. Mamy nadzieję, że za rok również odwiedzą nas nasi bajkowi przyjaciele.


Dzień Języków Europejskich
  

W tym roku zespół nauczycieli języka angielskiego w ramach Dnia Języków Europejskich zorganizował przegląd piosenek w językach krajów należących do Europy.

Impreza, którą prowadzili uczniowie klasy IIb Gimnazjum, podzielona została na trzy części – wspólne śpiewanie po angielsku i zabawa z muzyką dla klas I-III SP oraz konkurs piosenki dla klas IV-VI SP oraz klas VII i Gimnazjum. Zadaniem klas biorących udział w przeglądzie piosenki było przygotowanie dowolnego utworu i przedstawienie go na scenie przy akompaniamencie oryginalnego podkładu muzycznego. Pomysł okazał się trafiony, wszystkie klasy z zaangażowaniem przygotowywały się do występu, czego efektem były naprawdę udane i interesujące wykonania.

Jury, składające się z nauczycieli języka angielskiego oraz przedmiotów artystycznych, oceniało wykonawców pod kątem muzycznym, opanowania tekstu oraz choreografii.

Usłyszeliśmy najpopularniejsze aktualnie utwory w języku angielskim, takie jak m.in. „Thunder”, „Llama in my living room” czy „Little Hollywood”, ale pojawiły się również klasyki, jak „Rivers of Babylon” czy „Mamma Mia”. Tylko jedna klasa zdecydowała się zaprezentować utwór w języku hiszpańskim – „Mariposita”, czyli piosenkę o motylku.

Zwycięzcami zostały klasy Va, VIa, IIa Gimnazjum oraz VIIb.

Publiczność, oprócz okazji, by zaśpiewać razem z wykonawcami, mogła wziąć udział w mini-konkursie, w którym należało rozpoznać 18 języków, w jakich napisane zostało słowo „dziękuję”.

Nagrodami w obu konkursach były bilety upoważniające do odwołania kartkówki,  zgłoszenia nieprzygotowania całej klasy lub otrzymania dodatkowych 10 punktów do oceny zachowania.

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę :) 
 


DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

  


29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji uczennice z klas gimnazjalnych czytały na głos swoim młodszym kolegom z klas szkoły podstawowej. I tak klasy I słuchały najpiękniejszych wierszy Jana Brzechwy, klasy II „Cukierku, Ty łobuzie!” Waldemara Cichonia, klasy III opowiadania o szacunku z książki Grzegorza Kasdepke „Drużyna Pani Miłki”. Klasom IV czytano fragmenty „Kacperiady” Grzegorza Kasdepke oraz „Chłopak na opak” Hanny Ożogowskiej, klasom V „Mikołajka” Rene Goscinnego a klasom VI fragmenty „Księgi strachów” Zbigniewa Nienackiego.


 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Wyrach
    Szkoła Podstawowa w Wyrach, ul. Puszkina 10
  • 32 2187244

Galeria zdjęć

bip