Stulecie Niepodległości

Rok 2018 jest szczególny w naszym kraju – świętujemy Stulecie Odzyskania Niepodległości.
W celu uczczenia rocznicy tego przełomowego wydarzenia, w naszej szkole organizowany jest szereg akcji oraz uroczystości.

NIEPODLEGŁOŚCIOWA GRA TERENOWA

3 września, tuż przed rozpoczęciem uroczystości rocznicowych przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej w Wyrach wzięli udział w grze terenowej, która była jedną z wielu inicjatyw podejmowanych przez nauczycieli w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości. Tematyka gry historycznej nawiązywała do obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczestnicy zmagali się z różnymi łamigłówkami i zagadkami, rozszyfrowywali rebusy, łamali kody, a nawet głowili się nad zadaniem matematycznym. Mamy nadzieję, że gra terenowa była dla młodzieży świetną zabawą, a zarazem ciekawą lekcją historii w zupełnie nowej odsłownie.

INNOWACJA PEDAGOGICZNA "KOCHAM CIĘ, POLSKO!"

W Szkole Podstawowej w Wyrach postanowiliśmy świętować 100-lecie Niepodległości w nietypowy sposób. Nasze nauczycielki, p. Katarzyna Leśnik, p. Anna Zawora oraz p. Danuta Skrzypek stworzyły program innowacji pedagogicznej „Kocham Cię, Polsko!”.

Celem innowacji było zaszczepienie w uczniach ciekawości i zainteresowania rodzimą kulturą, tradycją oraz pięknem naszego kraju. Pragnęliśmy także pobudzić w młodym pokoleniu poczucie przynależności i miłości do Ojczyzny, przy jednoczesnym poszanowaniu dla innych narodowości i kultur. W tym celu w naszym projekcie odnieśliśmy się do elementów wiedzy czerpanej z różnych przedmiotów szkolnych – oprócz historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie czy geografii, pomocne okazały się wiadomości zdobyte w trakcie lekcji plastyki, muzyki czy technologii informacyjnej.

Projekt miał zróżnicowaną formę, dzięki czemu każdy z uczniów mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. W część aktywności udało się zaangażować również rodziców. Biorąc pod uwagę zainteresowanie młodszej i starszej młodzieży naszej szkoły oraz ogromne emocje podczas quizu podsumowującego, śmiało można przyznać, że projekt okazał się strzałem w dziesiątkę!

Projekt „Zawsze biało-czerwona”
Z okazji obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zadaniem każdej klasy
było przygotowanie polskiej flagi wykorzystując różne techniki plastyczne.

Bieg dla Niepodległej

ESCAPE-ROOM

Kolejnym elementem prowadzonej w naszej szkole innowacji pedagogicznej "Kocham Cię, Polsko!" był escape-room, który został zrealizowany podczas Pikniku Szkolnego.
Sześć rodzin starło się w walce o wydostanie się z pokoju zagadek i zdobycie tabletu ufundowanego przez Panią Barbarę Prasoł, Wójt Gminy Wyry. Rozwiązanie zadań wymagało od uczestników wykazania się znajomością naszej rodzimej tradycji, kultury i historii.

Indywidualny konkurs plastyczny dla uczniów klas IV-VI SP
„Najpiękniejsze polskie zabytki 3D”

Indywidualny konkurs plastyczny dla uczniów klas VII SP oraz II i III Gimnazjum
„Polska - Moja Ojczyzna”