• Palcem po mapie… Polski!

        • PALCEM PO MAPIE… POLSKI!

          W tym roku szkolnym nasza świetlica wzięła udział w ogólnopolskiej akcji wymiany pocztówkowej. W jej ramach uczniowie samodzielnie tworzyli pocztówki, które potem wspólnie adresowaliśmy, a następnie wysyłaliśmy do różnych miejscowości, leżących w rozmaitych rejonach i zakątkach naszego kraju. Na odpowiedź wychowanków innych świetlic nie trzeb było długo czekać. Otrzymaliśmy już dużo pocztówek, zawierających mnóstwo ciepłych słów i serdecznych pozdrowień.

          Rozpoczynamy wobec tego nasz cykl zajęć zatytułowany „Palcem po mapie… Polski!”. W trakcie jego trwania będziemy przedstawiać jedną pocztówkę z wybranej miejscowości i po krótce ją omawiać, umiejscawiając ją przy tym na naszej świetlicowej mapie Polski.

          A zatem… rozpoczynamy naszą wirtualną podróż po Polsce!


           

          POŁOSKI

           

                

           

          W dniu dzisiejszym kontynuujemy naszą wędrówkę po Polsce i odwiedzamy tym samym Połoski - małą miejscowość leżącą w województwie lubelskim, w gminie Piszczac. Wieś położona jest na terenie Polesia Zachodniego, nad rzeką Lutnią. Powstała najprawdopodobniej w XVI wieku. Znajduje się tutaj zabytkowy kościół Trójcy Świętej, wzniesiony w 1891 roku oraz zabytkowy cmentarz. Miejscowość charakteryzuje się bardzo małą liczebnością mieszkańców, bliskim położeniem w obrębie granicy z Ukrainą oraz zielonymi terenami, na których najczęściej uprawiane jest rolnictwo.

           

           

           


           

          OPOLE LUBESLKIE

           

           

          Odbywając naszą wirtualną podróż po Polsce odwiedzimy tym razem Opole Lubelskie, czyli miasto leżące na pograniczu województwa lubelskiego i małopolskiego, w południowej części Kotliny Chodelskiej, w dorzeczu rzeki Chodelki

          Pierwotnie Opole Lubelskie było słowiańską wspólnotą, która dała w późniejszym czasie początek miastu. Jeszcze na początku XX wieku połowę ludności miasta stanowili Żydzi.

          Główną gałęzią gospodarki jest tu rolnictwo, dlatego też można na obszarze Opola Lubelskiego zaobserwować uprawy sadów, krzewów jagodowych, ogrodów warzywnych, a także liczne stawy hodowlane.

          W okolicach Opola Lubelskiego rozciągają się piękne tereny, jak na przykład Wzniesienia Urzędowskie czy Wrzelowiecki Park Krajobrazowy z urokliwą doliną Potoku Wrzelowieckiego. Ponadto, rozciągają się tutaj liczne wąwozy lessowe i lasy mieszane, pełne różnorodnych i typowych dla tego regionu gatunków roślin i zwierząt. Na tym obszarze znajduje się pomnik przyrody, noszący nazwę Dąb Władek z Zagrzęby, mający około 690 lat.

          Zabytki, które warto zobaczyć to kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, powstały w latach 1650-1657 oraz rozległy kompleks pałacowo-parkowy, zarówno w Opolu Lubelskim, jak i w pobliskich Kluczkowicach. Prowadzi tu również swoją działalność Muzeum Multimedialne, prezentujące ginące zawody z terenów miasta i gminy.

           

           

           

           


           

          BIŁGORAJ

           

               

           

          W dniu dzisiejszym przenosimy się z Lublina do Biłgoraju. Pozostajemy wobec tego nadal w województwie lubelskim, tym razem w jego południowej części.

          W przeszłości Biłgoraj był miastem szlacheckim, założonym w XVI wieku przez Gorayskich herbu Korczak. Miasto z czasem stało się miejscem przenikania różnych kultur, głównie polskiej i żydowskiej, a także rusińskiej/rosyjskiej. Z tego tez względu Biłgoraj nazywany jest Miastem Trzech Kultur.

          Obszar Biłgoraja należy do Kotliny Sandomierskiej. Miasto leży w bezpośrednim sąsiedztwie Roztocza, wśród lasów Puszczy Solskiej, nad rzeką Ładą. Otoczenie miasta charakteryzuje się dużą ilością obszarów chronionych przyrodniczo, mających na celu ochronę przede wszystkim cennych lasów. W bezpośrednim sąsiedztwie Biłgoraja znajdują się tereny Roztoczańskiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej, Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie, Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego oraz rezerwatu Obary, chroniącego torfowiska leśne.

          Od zawsze Biłgoraj był miastem dobrze rozwiniętym handlowo i rzemieślniczo. Występowało tu rzemiosło kuśnierskie, szewskie,  sitarskie, i tkackie. Miasto słynne jest z organizowania licznych jarmarków i targów. Przez kilka lat w Biłgoraju wychowywał się Izaak Baszewis Singer, późniejszy laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

          Większość budynków do końca XIX wieku budowana była z drewna. Można więc tutaj podziwiać cenną i zabytkową drewnianą architekturę miasta, między innymi w kompleksie skansenowym Zagroda Sitarska, a także zwiedzić Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.  Biłgorajszczyzna wykształciła własną muzykę, tańce oraz instrumenty muzyczne i strój. Tradycją wśród mieszczanek biłgorajskich było niegdyś posiadanie czerwonych korali, które przekazywano z pokolenia na pokolenie.   

          W mieście odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, jak na przykład Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną, Festiwal Dni Singera, Festiwal Kultur, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej Soli Deo.

          Biłgoraj pojawiał się często w twórczości literackiej wielu autorów. Pisał o nim między innymi Ignacy Krasicki czy Jan Brzechwa. W utworze muzycznym nawiązywał do niego Grzegorz Ciechowski w utworze „Piejo kury, piejo”, natomiast epizodycznie miasto wystąpiło nawet w serialu telewizyjnym „Dom”.

           

                   

           


           

          LUBLIN

           

          Kontynuujemy naszą wirtualną podróż po Polsce i przenosimy się tym razem z województwa mazowieckiego do lubelskiego. Znajdujemy się wobec tego we wschodniej części Polski. Wędrujemy do Lublina – miasta powiatowego i stolicy województwa. Lublin leży na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą. Krajobraz tego obszaru jest niezwykle urokliwy, ponieważ składa się z licznych wąwozów, dolin oraz wzgórz. 

          Miasto zostało założone bardzo dawno temu bo już w VI wieku. Na skutek wielu zdarzeń w historii Polski, takich jak wojny, najazdy, epidemie, miasto wiele razy uległo zniszczeniu. Stale było jednak odbudowywane. Po II wojnie światowej miasto zostało rozbudowane i powstało w nim dużo ważnych ośrodków kulturalnych oraz naukowych. Wznowił działalność Katolicki Uniwersytet Lubelski, utworzono Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej, powstała Politechnika Lubelska, Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Przyrodniczy. Lublin jest największym ośrodkiem naukowo-kulturalnym we wschodniej Polsce, znajduje się tutaj wiele bibliotek, muzeów, filharmonia. Można tu odwiedzić Teatr Muzyczny, Teatr im. Juliusza Osterwy, Teatr Stary, a także zobaczyć liczne świątynie, reprezentujące odmienne religie. Znajdziemy tu bowiem zarówno archikatedrę, jak i sobór, cerkiew czy synagogę.

          Zabytkowa architektura Lublina skupia się wokół Starego Miasta oraz Śródmieścia. Możemy tutaj podziwiać średniowieczną Bramę Krakowską, Zamek Lubelski oraz zwiedzić niezwykłą atrakcję turystyczna, jaką są Lubelskie Podziemia, czyli około 300-metrowa trasa biegnąca pod zabudową miasta.

          Lublin jest miastem szeroko rozwiniętym również gospodarczo. Niegdyś mieściła się tutaj Fabryka Samochodów Ciężarowych, produkująca samochody marki FSC Żuk i FSC Lublin. Natomiast obecnie na terenie miasta funkcjonują znane przedsiębiorstwa, jak na przykład Lubella (produkująca makarony), Polfa (produkująca produkty farmaceutyczne), Solidarność (produkująca słodycze), a także zakłady Herbapol (produkujące herbaty, zioła, syropy). 

          Znani ludzie pochodzący z Lublina to między innymi muzycy Krzysztof Cugowski i Beata Kozidrak, pisarka Julia Hartwig oraz aktorzy Janusz Józefowicz i Bohdan Łazuka.

            

           

           


           

          NOWA IWICZNA

           

          Kontynuując naszą wirtualną podróż nadal pozostajemy w województwie mazowieckim. Wędrujemy tym razem do niewielkiej miejscowości – Nowej Iwicznej.

          Wieś została założona w XIX wieku.

          Leży w powiecie piaseczyńskim, w niewielkim bo 15 kilometrowym oddaleniu od centrum Warszawy. W Nowej Iwicznej można podziwiać różne walory krajobrazowe w postaci licznych borów sosnowych i borów mieszanych, wydmowych zalesionych wzniesień Magdalenki, gdzie znajdują się pojedyncze okazy pochodzącej z Ameryki Północnej Sosny Banka. Warto również odwiedzić malowniczą Dolinę Rzeki Utraty oraz lasy w okolicy Wilczej Góry. Natomiast miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z licznych ścieżek rowerowych, stadnin koni, a także dwóch szlaków turystycznych.  

               

           

           


           

          OSTROŁĘKA

           

           

            

           

          Nasza wirtualna podroż po Polsce zmienia dziś nieco kierunek. Przenosimy się bowiem z województwa podlaskiego do województwa mazowieckiego, w którym leży miasto Warszawa – stolica naszego kraju. Natomiast w jej bliskim sąsiedztwie znajduje się Ostrołęka. I właśnie do niej dzisiaj zawędrowaliśmy. Ostrołęka to miasto powiatowe, leżące nad rzeką Narew, na skraju Puszczy Zielonej. Jego nazwa związana jest bezpośrednio z właściwościami terenów, na których leży, czyli „ostrymi” łąkami położonymi nad rzeką. Ostrołęka jest podzielona na 17 osiedli – dzielnic.

          Miasto zostało założone w XI wieku.

          Przeważa w nim krajobraz rolniczy, a także przemysłowy. Znajduje się tutaj wiele zakładów produkujących między innymi papier, materiały budowlane oraz przetwory spożywcze.

          Miasto prowadzi rozwiniętą działalność kulturalną poprzez istnienie Ośrodka Folkloru i Tańca, „Galerii Ostrołęckiej” czy Klubu „Oczko”, gdzie prowadzone są różnorodne imprezy folklorystyczne, przeglądy zespołów ludowych, turnieje tańca towarzyskiego, zajęcia plastyczne, malarskie, fotograficzne, rzeźbiarskie czy garncarskie, a także przedstawienia teatralne czy koncerty muzyczne. Ponadto, region rozsławia Muzeum Kultury Kurpiowskiej oraz istnienie dwóch zespołów regionalnych: Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie” (działającego od 1952r.) i Zespołu Tańca Ludowego „Ostrołęka” (utworzonego w 1984r.).

          Lokalną atrakcją jest również Most Madalińskiego, Stare Miasto i deptak śródmiejski.

           

           

           


           

           


           

          Drodzy Uczniowie!

          W ramach akcji wymiany pocztówkowej realizujemy cykl zajęć, zatytułowany „Palcem po mapie… Polski!”. Polega on na prezentowaniu i omawianiu dwa razy w tygodniu różnorodnych miejscowości, z których otrzymaliśmy pocztówki wraz z pozdrowieniami. Jedne miejscowości są duże i wszystkim już doskonale znane, natomiast inne są małe i odkrywane przez niektórych po raz pierwszy.

          Zachęcamy Was bardzo serdecznie do śledzenia naszych zajęć i towarzyszenia nam w wirtualnych podróżach, ale równie gorąco namawiamy do tego, aby korzystając z chwili wolnego czasu każdy z Was w domu sięgnął po jakąkolwiek mapę Polski bądź atlas i spróbował wraz z rodzicami, dziadkami, młodszym lub starszym rodzeństwem odnaleźć omawianą miejscowość. Przekonacie się wówczas, jak daleko, a innym razem, jak blisko nas jest położona. A może w trakcie tego zajęcia okaże się, że ktoś z Waszych bliskich był już kiedyś w określonej miejscowości, ma jakieś miłe wspomnienia z tym pobytem związane i przybliży Wam prezentowane okolice jeszcze bardziej??

           

           


           

          KLESZCZELE

           

             

           

          Wszyscy gotowi na kolejną podróż???

          Zatem zaczynamy! Tym razem wędrujemy do miasta Kleszczele, również położonego w województwie podlaskim, nad rzeką Nurzec, bezpośrednio przy granicy z Białorusią.

          Miasto zostało założone w XV wieku z rozkazu króla Zygmunta I Starego. Zabytki, jakie możemy podziwiać w Kleszczelach to przepiękny budynek dworca kolejowego, pochodzący z ok.1900r., cerkiew pw. Św. Mikołaja z 1709r. oraz cerkiew prawosławną pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy z 1870r.

          Kleszczele to niewielka, ale bardzo urokliwa miejscowość, w której można wypocząć z dala od zgiełku wysokomiejskiego, korzystając z ciszy, spokoju i uroków otaczającej przyrody. Lasy zajmują tutaj 50% powierzchni. Głównym kompleksem leśnym jest Puszcza Białowieska, czyli najlepiej zachowany w Europie las drzew liściastych i mieszanych. Natomiast w granicach puszczy znajduje się Białowieski Park Narodowy, najstarszy w Polsce, utworzony w 1921r. Znajduje się on na Liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

          W okolicy można wypocząć nad zalewem w Repczycach, kompleksie rekreacyjnym z plażą i innymi atrakcjami. W Kleszczelach można także zwiedzić Galerię Sławomira Smyka, przedstawiającą współczesną rzeźbę w drewnie oraz Ametystową Komnatę, gdzie znajduje się, jedna z największych w Polsce, kolekcja ametystów, czyli kamieni półszlachetnych, używanych w jubilerstwie o przepięknej fioletowej barwie. W powiecie hajnowskim, do którego należą Kleszczele funkcjonują również wioski tematyczne, podtrzymujące podlaskie tradycje, kulturę i obyczaje, z kolei w pobliskiej miejscowości Czeremsze w ramach Szkoły Ginących Rzemiosł prowadzone są m.in. zajęcia garncarskie i wyplatania ze słomy. 

          Widać wyraźnie, że na Podlasiu różnorodnych atrakcji jest mnóstwo, począwszy od budynków sakralnych, przez architekturę dawnej wsi, po jeziora i zalewy. Czy wiesz, że na Podlasiu znajdują się 4 parki narodowe, 3 parki krajobrazowe, 93 rezerwaty przyrody, 1998 pomników przyrody i setki szlaków turystycznych?? Zachęcamy wobec tego wszystkich bardzo serdecznie do odwiedzenia tej urokliwej krainy.

           

           

           

           


           

          SUWAŁKI

           

                   

           

          W dniu dzisiejszym odbywamy naszą kolejną podróż wirtualną. Nadal pozostajemy w północno-wschodniej części Polski, czyli na Mazurach. Tym razem poznamy Suwałki – miasto położone również w województwie podlaskim, nad rzeką Czarna Hańcza, w pobliżu granicy naszego państwa z Litwą. Suwałki stanowią centrum kulturalne polskiej Suwalszczyzny.

          Miasto powstało z osady założonej w XVII wieku.

          W Suwałkach znajduje się Zalew Arkadia. Nad zalewem rozciąga się duża plaża miejska. Suwałki mają doskonałe warunki do uprawiania turystyki, ponieważ niedaleko położony jest Wigierski Park Narodowy oraz Suwalski Park Krajobrazowy, a w nim z kolei znajduje się najgłębsze jezioro w Polsce – Hańcza. Na terenie powiatu suwalskiego jest aż 113 jezior (!), dlatego też słusznie ten obszar zwany jest krainą jezior. Jeziora Suwalszczyzny tworzą niezwykle urozmaicone i atrakcyjne pod względem krajobrazowo-przyrodniczym kompleksy.

          W Suwałkach urodziła się wybitna poetka – Maria Konopnicka oraz znakomity reżyser – Andrzej Wajda. Ulicami Suwałk biegnie Szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej o wdzięcznej nazwie „Krasnoludki są na świecie”, na którym znajduje się dziesięć plenerowych figurek krasnali, bohaterów baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi” autorstwa  Konopnickiej.

           

                                                                        

           

           

                    

           


           

          ŁOMŻA

                    

          W dniu dzisiejszym przenosimy się na północno-wschodnią część Polski. To tam, w powiecie podlaskim, nad rzeką Narew, na Nizinie Mazowieckiej znajduje się miasto Łomża.

          Miasto zostało założone bardzo dawno temu, bo już w IX wieku.

          Łomża położona jest na terenie „Zielonych Płuc Polski”. Oznacza to, że w jej bliskim sąsiedztwie znajduje się wiele terenów zielonych, leśnych, jak na przykład Łomżański Park Krajobrazowy Doliny Narwi, rezerwat przyrody „Rycerski Kierz” oraz „Czerwony Bór”.

          Zabytki, jakie można podziwiać w Łomży to między innymi Katedra św. Michała Archanioła, Kamieniczki na Starym Rynku, Ratusz oraz kościół i klasztor oo. Kapucynów.

          Łomża jest również doskonale rozwiniętym ośrodkiem kulturalnym. Znajduje się tutaj Teatr Lalki i Aktora, Muzeum Północno-Mazowieckie oraz liczne galerie sztuki. W mieście odbywają się różnorodne festiwale teatralne i muzyczne oraz turnieje tańca towarzyskiego.

          Z całą pewnością warto odwiedzić ten urokliwy zakątek naszego kraju, do czego też gorąco zachęcamy. 

          Poniżej zostały umieszczone zdjęcia ukazujące położenie Łomży na mapie Polski, herb miasta oraz jego krajobraz.