• Samorząd poleca - recenzje książek i filmów

•      KRAINA LODU 2

To druga część filmu pt. „Frozen”. W tej części jest kontynuowana przygoda dwóch sióstr Anny i Elzy. Siostry odkrywają jakie tajemnice mieli przed nimi rodzice. W pewnym dniu Elza zaczęła słyszeć wołający ją głos. Siostry wraz z przyjaciółmi ruszają w podróż żeby zobaczyć co on oznacza. Odkrywają, że w przeszłości ich mama była z innego plemienia. Jak ich rodzice byli młodzi, na terenie zaklętej puszczy toczyła się bitwa, w której walczyli rodzice dziewczyn. Podczas bitwy tata sióstr został ranny, gdy ich mama zobaczyła rannego chłopca podbiegła pomóc i zawołała (A-a-a-ah). Elza pewnego dnia odkryła że ten, kto ją woła to była jej mama. Starsza siostra odkryła również, że jej mama ma inne pochodzenie niż i ojciec i pochodzi z zaklętej puszczy. Elza odkryła skąd tak naprawdę pochodzi. Siostry uznały że Elza zostanie królową zaklętej puszczy a Anna królową Arendel.

Na początku polecam obejrzeć pierwszą część w której jest wprowadzenie do całej opowieści. Moim zdaniem jest ona przeznaczona nie tylko dla dzieci, ale także dla młodzieży, rodziców.

Amelia Nieradzik

Saga o Ludziach Lodu - potomkach Tengela złego, który zawarł pakt z diabłem .

Tak brzmi ogólny opis sagi, składającej się z 47 tomów. Jednak ja chciałabym się skupić na pierwszej części pod tytułem “Zauroczenie”. książka została mi polecona przez dwa starsze pokolenia, które bardzo dobrze wspominają okres czytania jej po raz pierwszy.

Autorka tej opowieści Margit Sandemo pochodzi z Norwegii, gdzie właśnie toczy się akcja Sagi. Urodziła się w 1924 roku w Oppland na północy Norwegii, gdzie wychowała się oraz zaczęła tworzyć. Autorka pisała po szwedzku co było ściśle związane z pochodzeniem i matki. Imiona postaci książki są powiązane z imionami jej rodziny ,ponieważ autorka była bardzo rodzinną i ciepłą osobą ,którą później skroiła  również w głównej bohaterce lektury. Karierę rozpoczęła jako już 40-letnia kobieta spokojnie wychowująca dzieci. Zmarła stosunkowo niedawno, bo 1 września 2018 roku w Skanii, w Norwegii.

Bestseller opowiada o losach pewnej 17-letni wówczas Silje, która pewnej mroźnej nocy w roku 1581 na obrzeżach Trondheim spotyka na swojej drodze  ‘zwierzoczłeka’ o żółtych niczym u kota oczach. Od pierwszych chwil dziewczyna przestaje być dzieckiem, a kobietą sprawującą opiekę nad dwójką osieroconych dzieci. ‘Zwierzoczłek’ jak nazwała  go Silje pomaga jej w opresji zabierając ją i dzieci w miejsce gdzie będą bezpieczne. Jednak myśli o nim nie opuszczają dziewczyny ani na chwilę, a gdy maluje go na ścianie kościoła jako diabła wszystko zaczyna się komplikować. Tengel obciążony jest złym dziedzictwem  swego przodka o tym samym imieniu, jednak on zamiast czynić zło, stara się obrócić je w dobro dla ludzi.

Miejsca akcji czyli Trondheim oraz dobrze strzeżona dla innych , Dolina ludzi lodu naprawdę dodaje książce z tajemniczości. Podoba mi się sposób pisania książki językiem pasującym do tamtego wieku. Dzięki niemu szybko wczuwamy się sytuacji bohaterów i przeżywamy tą historię razem z nimi. Opowieść skierowana jest do młodzieży oraz dorosłych. Sama książka została wydana w bardzo ładnej okładce przedstawiającej - Silje z noworodkiem na rękach, a za nią Tengela. Tom nie jest gruby, więc idealnie nadaje się do noszenia go w plecaku czy torbie.

Dominika Szafranek