Biblioteka
KONKURSY Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA
BIBLIOTEK SZKOLNYCHMIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
W związku z rozpoczynającym się w październiku miesiącem bibliotek szkolnych, zapraszam chętne osoby do wzięcia udziału w zabawie czytelniczej "Klub Supermocy". Na czym to polega? Zgłoś się do biblioteki po specjalną kartę Klubu Supermocy. Przeczytaj książkę na zadany w wyzwaniu temat, zrealizuj dwa wyzwania i zdobywaj kolejne supermoce! Po przeczytaniu czterech książek i zrealizowaniu dwóch zadań zdobędziesz moc superbohatera i otrzymasz dyplom!
OGÓLNOPOLSKA AKCJA GŁOŚNEGO CZYTANIA "CZYTAMY Z SERCEM"
Nasza szkoła po raz kolejny dołączyła do Ogólnopolskiej Akcji Głośnego Czytania "Czytamy z sercem" organizowanej przez Fundację Serce Dziecka. Celem tej akcji jest popularyzacja czytania wśród dzieci oraz edukacja prozdrowotna związana z szeroko rozumianym dabniem o serce, a także nauką udzielania pierwszej pomocy. W ramach odchodów tej akcji, w każdej klasie zostały odczytane fragmenty książek o sercu, zaprezentowano gazetki oraz prezentacje multimedialne informujące o tym jak dbać o serce i co trzeba robić, aby udziel;ić pierwszej pomocy przedmedycznej. Zorganizowano również konkurs na zakładkę do książki "Bohater o wielkim sercu", na któej trzeba była zaprezentować postać literacką o wielkim sercu.
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
Tegoroczne święto książki w naszej szkole obchodziliśmy przez cały tydzień.
Na korytarzach i w bibliotece pojawiły się gazetki informujące o tym święcie, ciekawostki ze świata książek oraz niebanalne powody, dla których warto czytać. Biblioteka szkolna zapraszała na akcję połączoną z wystawką książek „Kolorowo – książkowy zawrót głowy!”, która polegała na wypożyczeniu książki z okładką w ulubionym kolorze lub z kolorem w tytule. Wystawce towarzyszył krótki opis psychologiczny, opisujący charakter osoby, która lubi dany kolor. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem uczniów, gdyż mogli zobaczyć, jak wiele tytułów wydanych jest w ich ulubionych barwach. Dodatkowo zorganizowaliśmy konkurs plastyczny na najpiękniejszą zakładkę „Podróż moich marzeń”. Uczniowie w trakcie jej tworzenia musieli zainspirować się jakimś albumem lub atlasem podróżniczym. Na konkurs wpłynęło wiele pięknych prac, które zostały wysłane na etap wojewódzki do Pałacu Młodzieży w Katowicach. Poza tym, uczniowie klas 4 – 8 mierzyli się z pytaniami dotyczącymi znajomości książek i lektur dla dzieci i młodzieży w konkursie „Czy znasz książki dla dzieci i młodzieży”, a klasa 7a odbyła wycieczkę do najstarszej drukarni na Śląsku „Tolek” w Mikołowie, podczas której uczniowie mogli poznać historię drukarni, zapoznać się z etapami powstawania książki i materiałów promocyjnych oraz poznać tajniki pracy
w drukarni. Dodatkowo, chcąc poznać preferencje czytelnicze uczniów, odbyły się Szkolne Wybory Książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, podczas których uczniowie mogli podawać propozycje książek do zakupu do szkolnej biblioteki, które wkrótce zostaną zakupione z funduszy NPRC.WARSZTATY CZYTELNICZE DLA KLAS 1 - 3 "TU CZYTAMY"
03.04 uczniowie klas 1 - 3 uczestniczyli w warsztatach czytelniczych "Tu Czytamy" prowadzonymi przez wydawnictwo Zakamarki. Uczniowie klas 1 i 2 poznawali książkę "Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie", która porusza tematy przyjaźni, emocji, relacji w szkole i w domu. Warsztaty te miały na celu zachęcić dzieci do samodzielnego czytania i rozwijać świadomość emocjopnalną dzieci. Z kolei uczniowie klas 3 wzięli udział w warsztatach detektywistycznych, podczas których poznali pierwszą książkę z serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Tajemnica diamentów." Podczas warsztatów z pokazem multimedialnym połączonym z interaktywnym czytaniem oraz wspólnym rozwiązywaniem zagadek detektywistycznych dzieci rozwijały wyobraźnię, umiejętność logicznego myślenia, a także zapoznawały się z pozostałymi książkami z serii, stworzonymi w formie przyjaznej dla początkującego czytelnika. Wszystkie warsztaty były bardzo ciekawe i zachęcające do czytania!
PASOWANIE NA CZYTELNIKA KLAS I
Uczniowie pierwszej klasy poznali wszystkie literki alfabetu i potrafią już czytać.
W związku z tym pod koniec lutego w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość przyjęcia ich w poczet czytelników. Podczas swojej pierwszej oficjalnej wizyty w bibliotece zapoznali się z biblioteką szkolną, jej regulaminem i zasadami wypożyczania książek oraz dowiedzieli się jak ważne jest poszanowanie książek i dbanie o to, aby wracały do biblioteki w takim stanie, w jakim sami ją wypożyczyli. Kulminacyjnym momentem pasowania było przedstawienie o książkach i czytaniu w wykonaniu uczennic klasy 6b, po którym nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści otrzymali z tej okazji Wyprawki Czytelnicze sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w skład której wchodziła książka „Wnuczka antykwariusza” cenionej polskiej pisarki Justyny Bednarek z mistrzowskimi ilustracjami Emilii Dziubak oraz Poradnik dla rodziców, podpowiadający jak wspierać dziecko w nauce czytania i zawierający zbiór pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami książek. Uczniowie otrzymali także pamiątkowe dyplomy, po czym ochoczo ruszyli do wypożyczania swoich pierwszych lektur. Był to bardzo radosny dzień w naszej bibliotece, bo jak powiedziała nasza znakomita poetka Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”WALENTYNKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
Święto zakochanych to jedno z tych milszych świąt, które jest coraz chętniej obchodzone
w naszym kraju. Dlatego też szkolna biblioteka zorganizowała kolejną edycję cieszącej się popularnością akcję „Randka w ciemno z książką”, która polegała na tym, że chętni uczniowie wybierali książkę zapakowaną w ozdobny papier nie znając jej tytułu. Przy wyborze kierowali się tylko wielkością i grubością książki, a w domu przekonywali się z jaką książką mają randkę. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów,
co ewidentnie wpłynęło na wzrost wypożyczeń. Dodatkową atrakcją walentynkową była fotobudka biblioteczna zbudowana z książek, która także przyciągnęła dzieci i młodzież do biblioteki.Fotobudka - galeria zdjęć - KLIK
Świąteczny czas w szkolnej bibliotece
Grudzień to czas kiedy wszędzie dookoła pojawiają się choinki, świąteczne ozdoby i piosenki. Biblioteka Szkoły Podstawowej w Wyrach poszła w tym roku za coraz popularniejszym trendem eko - choinki i w ten sposób w jej przestrzeni stanęła choinka z książek, a także bałwan z białych okładek oraz Mikołaj z czerwonych. Przez cały miesiąc, dzieci uczestniczące w zajęciach opiekuńczych w bibliotece wysłuchiwały rozdziałów z książki "Idą święta: o Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie" i w ten sposób poznawały ciekawostki z całego świata związane z obchodami Świąt. W czwartek, 21 grudnia biblioteka zapraszała wszystkich uczniów na "Świąteczne przerwy" podczas których można było posłuchać największych świątecznych hitów oraz zmierzyć się z różnymi zimowymi zagadkami, krzyżówkami i rebusami.
PAŻDZIERNIK - MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
"Tu kwitnie wyobraźnia"
W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych dołączyliśmy do Ogólnopolskiej Akcji Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka. Jednym z celów akcji jest promocja czytelnictwa na terenie szkoły, dlatego też rozpoczęliśmy zabawę czytelniczą Klub Pożeraczy Książek. W trakcie zabawy uczniowie czytają książki na zadany temat i zbierają pieczątki na specjalnej karcie klubu uzyskjując w ten sposób kolejny poziom wtajemniczenia i realizują dwa wyzwania czytelnicze. Dla uczniów, którzy ukończą zabawę przewidziano dyplomy, przypinki oraz ocenę z języka polskiego.
KONKURS "KTO TO CZYTA"
wyzwanie ósme - OSTATNIE! 26.10.2023r.
Przystąpiliśmy do Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”, którego celem jest promocja czytelnictwa, aktywizacja bibliotek szkolnych oraz wsparcie pozytywnego wizerunku biblioteki szkolnej jako przyjaznego i bezpiecznego miejsca w szkole.
WYZWANIE CZYTELNICZE 2022/2023
W ramach promowania czytelnictwa wśród uczniów w roku szkolnym 2022/2023 biblioteka szkolna rozpoczęła akcję Wyzwanie Czytelnicze, polegającą na przeczytaniu co najmniej jednej książki na zadany w danym miesiącu temat. Uczniowie dokumentowali przeczytanie książki na specjalnie przygotowanej z tej okazji karcie, a rodzice potwierdzali podpisem, że faktycznie dziecko czytało. Miło mi poinformować, że dwóch uczniów ukończyło całe wyzwanie i otrzymali nagrody. Są to:
JAN KAPIAS z klasy 3a
oraz
MILENA RASZKA z klasy 5c
GRATULUJĘ!!!
OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM
Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który przypadał na 01 - 07.06, uczniowie klas 1 - 3 wzięli udział w akcji głośnego czytania "Starsi - Młodszym". Każdego dnia, wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu, czytali na głos młodszym kolegom książkę poruszającą tematykę ekologiczną - "I ty możesz uratować świat" Justyny Bednarek. Dzięki temu dowiedzieli się jak zmniejszyć zużycie plastiku, w jaki sposób można dać drugie życie różnego rodzaju rzeczom, albo jak można pomóc innym, oszczędzając każdego dnia jakąś drobną kwotę.
Z okazji Tygodnia Bibliotek, który przypada od 08 do 15.05 zapraszam
na tematyczne dni tygodnia:TYDZIEŃ BIBLIOTEK
(08 -12.05)
Zagadkowy Poniedziałek – quizy, rebusy i krzyżówki
Kosmiczno - Literacki Wtorek – karty pracy (Kosmici w bibliotece, Literackie Bingo, Pojedynek Książek, Planety pana Mikołaja)
Muzyczno - Słodki Czwartek – słodki upominek dla każdego wypożyczającego książkę w tym dniu i przerwy z muzyką w bibliotece
wSPAniały Piątek – relaks w bibliotece
ZAPRASZAM DO WSPÓLNEJ ZABAWY!
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
CZY ZNASZ KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY?
BIBLIOTECZNA GRA QR
Dziękuję za udział wszystkim uczestnikom gry. Na podium uplasowali się:
W kategorii klas 4 – 6:
1 miejsce: Lena Smuga – 37 052 pkt.
2 miejsce: Lena Małek – 35 041 pkt.
3 miejsce: Milena Świerkot – 34 302 pkt.W kategorii klas 7 – 8 :
1 miejsce: Kacper Hauschild – 28 517 pkt.
2 miejsce: Rafał Szopa – 27 690 pkt.
3 miejsce: Milena Roj – 26 274 pkt.
Gratuluję zwycięzcom i wszystkim uczestnikom zabawy!
ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI
Z okazji Światowego Dnia Poezji, który w naszej szkole obchodziliśmy 30.03. odbyła się kolejna akcja "Starsi - Młodszym", podczas której uczennice klasy 7b czytały na głos wiersze swoim młodszym kolegom z klas 1 - 3. Była to doskonała okazja do oswojenia się młodszych uczniów ze starszymi koleżankami przy twórczości najlepszych polskich poetów. Dodatkowo w tym dniu na przerwach można było w bibliotece wysłuchać najpiękniejszych wierszy w wykonaniu polskich artystów.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA KLAS I
Uczniowie pierwszej klasy poznali wszystkie literki alfabetu i potrafią już czytać.
W związku z tym pod koniec lutego w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość przyjęcia ich w poczet czytelników. Podczas swojej pierwszej oficjalnej wizyty w bibliotece zapoznali się z biblioteką szkolną, jej regulaminem i zasadami wypożyczania książek oraz dowiedzieli się jak ważne jest poszanowanie książek i dbanie o to, aby wracały do biblioteki w takim stanie, w jakim sami ją wypożyczyli. Kulminacyjnym momentem pasowania było przedstawienie o książkach
i czytaniu w wykonaniu uczennic klasy 5b, po którym nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści otrzymali z tej okazji Wyprawki Czytelnicze sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w skład której wchodziła książka z opowiadaniami polskich autorów oraz Poradnik dla rodziców, podpowiadający jak wspierać dziecko w nauce czytania i zawierający zbiór pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami książek. Uczniowie otrzymali także pamiątkowe dyplomy, po czym ochoczo ruszyli do wypożyczania swoich pierwszych lektur. Był to bardzo radosny dzień w naszej bibliotece, bo jak powiedziała nasza znakomita poetka Wisława Szymborska:
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego w Szkole Podstawowej w Wyrach obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji przygotowano dla uczniów konkursy i słodkie upominki,a na szkolnym korytarzu wykonano gazetkę na temat historii obchodzenia tego wyjątkowego dnia.
Warto bowiem wspomnieć, że idea celebrowania tego wydarzenia narodziła się w 1999 roku jako upamiętnienie tragicznych wydarzeń w Dhace, kiedy to zginęło pięcioro młodych ludzi domagających się uznania języka bengalskiego jako urzędowego. Poprzez ten dzień wszyscy powinniśmy sobie uświadomić, że na świecie istnieje bardzo wiele różnorodnych języków, a każdy
z nich jest ważny dla tożsamości i kultury narodowej.W bibliotece szkolnej uczniowie mogli wziąć udział w trzech konkurencjach: porządkowaniu związków frazeologicznych, tłumaczeniu trudnych słów oraz próbie artykulacyjnej ,,łamańca językowego”. Wszystkie konkursy cieszyły się wielkim zainteresowaniem uczniów. Zwycięzcy językowych potyczek otrzymali ,,bilety ratunkowe”, jednorazowo zwalniające z odpowiedzi ustnej na wybranym przedmiocie. Został również zorganizowany konkurs literacko-kaligraficzny, którego celem było jak najpiękniejsze ukazanie fragmentu twórczości bądź cytatu Aleksandra Fredry lub Wisławy Szymborskiej – patronów roku 2023.
Randka w ciemno z książką
Tegoroczne Walentynki nasza biblioteka obchodziła pod nazwą akcji czytelniczej
„Randka w ciemno z książką" - Czas zakochać się w czytaniu!
W dniach od 14. – 17. lutego uczniowie przychodzili do biblioteki, wybierali zapakowaną w ozdobny papier książkę, oceniając ją tylko po wielkości i grubości, a następnie odpakowywali w domu swoją tajemniczą Walentynkę. Dodatkowo na odwiedzających bibliotekę w tych dniach czekała Biblioteczna Fotobudka, która okazała się niemałą atrakcją.
Obie akcje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, liczba wypożyczeń w tych dniach zwiększyła się kilkukrotnie J
WALENTYNKI
Zapraszam do zapoznania się z prezentacją o walentynkach
PODEJMIJ WYZWANIE CZYTELNICZE!
Zasady udziału w wyzwaniu:
- „Wyzwanie Czytelnicze” skierowane jest do wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Wyrach.
- Celem akcji jest:
- czytanie
- zabawa
- promocja czytelnictwa
3. Czas trwania akcji: październik 2022 – maj 2023
4. Akcja polega na :
- przeczytaniu co najmniej jednej książki (nie lektury obowiązkowej) w ciągu miesiąca, na zadany
w danym miesiącu temat wyzwania- systematycznym uzupełnianiu karty wyzwania (tytuł przeczytanej książki, podpis rodzica i pieczątka biblioteki) do 05 dnia kolejnego miesiąca po wyzwaniu. Karty do odebrania w bibliotece szkolnej
5. Najwytrwalsi i najsystematyczniejsi uczestnicy Wyzwania otrzymają na koniec roku szkolnego nagrody.
6. Tematem Wyzwania w KWIETNIU jest książka z kolorem w tytule.
ZACHĘCAM WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW CZYTANIA DO WSPÓLNEJ ZABAWY!
ANDRZEJKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
Andrzejki to popularne święto, podczas którego królują wróżby, czary, losy szczęścia i dobra zabawa. Biblioteka Szkoły Podstawowej w Wyrach postanowiła w tym roku również zapewnić uczniom dobrą zabawę i z tej okazji przygotowała Andrzejkowy Literacki Los Szczęścia. Zabawa polegała na wylosowaniu tytułu książki ukrytego w jajkach po popularnych czekoladkach dla dzieci i wypożyczeniu tego, co przyniósł szczęśliwy los. Atrakcja cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród czytelników i znacząco przyczyniła się do wzrostu wypożyczeń w tym dniu.
Dodatkowo na bibliotecznej gazetce można było przeczytać ciekawostki o tym, skąd się w ogóle to święto wzięło, zainspirować się pomysłami na najbardziej popularne andrzejkowe wróżby, czy zapoznać się z andrzejkowymi przysłowiami i cytatami.
Podsumowanie konkursu
„Kto to czyta?”Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu „Kto to czyta?”, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Rozdanie nagród nastąpi podczas akademii z okazji 11-ego listopada. Poniżej chronologiczne rozwiązanie, którzy z nauczycieli ukrywali się za książkami:
- Katarzyna Dworaczek
- Lucyna Janota
- Joanna Gracka – Staniek
- Patrycja Skotniczny
- Aneta Mrowiec
- Bogusława Stycz
- Anna Rembek
- Nicoletta Spis
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
Zachęcamy do śledzenia zakładki, w której na bieżąco będą pojawiały się informacje związane z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - KLIK.
Biblioteka szkolna zachęca do odwiedzenia strony lustro biblioteki.pl, gdzie znajdują się linki do źródeł udostępniających nieodpłatnie książki w języku ukraińskim, a także dodatkowe materiały do pobrania.
Шкільна бібліотека заохочує відвідати веб-сайт mirror library.pl, де можна знайти посилання на джерела, що надають безкоштовні книги українською мовою, а також додаткові матеріали для скачування.
Link: https://lustrobiblioteki.pl/solidarnizukraina/ksiazki-w-jezyku-ukrainskim/
JESIENNE DRZEWKO CZYTELNICZE – INSTRUKCJA
- Akcja trwa od 03 października do 22 grudnia 2022r.
- Zabawa skierowana jest do uczniów wszystkich etapów edukacyjnych.
- Każdy, kto w tym czasie przeczyta książkę, będzie się mógł tym faktem pochwalić, dopinając listek na Jesiennym Drzewku Czytelniczym.
- Stawiamy na szczerość! Na liściu nie wpisujemy lektur omawianych w szkole!
- Na liściu należy umieścić: swoje imię i nazwisko, klasę, do której się uczęszcza, imię i nazwisko autora książki oraz jej tytuł.
- Liście należy pobierać u pani bibliotekarki.
- Na osobę, która do 22.12 przypnie najwięcej liści czeka nagroda!
- Mamy nadzieję, że już wkrótce Jesienne Drzewko Czytelnicze obsypie się kolorowymi liśćmi!
ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY
POPRZEZ CZYTANIE!
TYDZIEŃ BIBLIOTEK W SZKOLE PODSTAWOWEJ W WYRACH
Nasza biblioteka dołączyła w tym roku do obchodów święta bibliotekarzy i bibliotek, który przypadał na 08 -15 dzień maja. Przez cały tydzień w bibliotece czekały na czytelników różne atrakcje i akcje. Jedną z nich była Kartka dla bibliotekarza – uczniowie ze świetlicy szkolnej wykonali własnoręcznie robione kartki z życzeniami dla biblioteki i bibliotekarki. Uczniowie mogli wziąć udział w Szkolnych Wyborach Książek polegających na zaproponowaniu literatury, która ich zdaniem mogłaby uzupełnić księgozbiór szkolnej biblioteki. Już niedługo, dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, będzie możliwy ich zakup. Dodatkowo uczniowie mierzyli się z zabawami
i quizami literackimi, m.in. Ukryte tytuły – wśród zdań musieli znaleźć tytuł książek, Co to za postać? – na podstawie krótkiego opisu musieli odgadnąć o jaką postać literacką chodzi, zabawa Prawda/fałsz o bibliotece, czy Literackie Bingo. Zwieńczeniem obchodów Tygodnia Bibliotek była akcja Muzyka łagodzi obyczaje, czyli przerwy z muzyką w bibliotece.
ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI
Pierwszy dzień wiosny to nie tylko nadejście długo wyczekiwanej nowej pory roku, ale także święto poetów i poezji. Jest to doskonała okazja, aby zapoznać młodych czytelników
z rodzimą poezją. W związku z tym w naszej szkole odbyła się akcja z cyklu „starsi – młodszym”, w której uczennice z klasy 8a czytały na głos swoim młodszym kolegom wiersze m.in. Jana Brzechwy, Małgorzaty Strzałkowskiej i Doroty Gellner. Poza tym, uczniowie klas starszych wysłuchali poezji naszej znakomitej poetki Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, czy Haliny Poświatowskiej. Dodatkowo na każdej przerwie
w bibliotece szkolnej rozbrzmiewały najpiękniejsze utwory poezji śpiewanej.Anna Kurek
PASOWANIE NA CZYTELNIKA KLAS I
Uczniowie pierwszej klasy poznali już wszystkie literki alfabetu i potrafią już czytać.
W związku z tym 9 i 10.03 w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość przyjęcia ich
w poczet czytelników. Podczas swojej pierwszej oficjalnej wizyty w bibliotece zapoznali się
z biblioteką szkolną, jej regulaminem i zasadami wypożyczania książek oraz dowiedzieli się jak ważne jest poszanowanie książek i dbanie o to, aby wracały do biblioteki w takim stanie, w jakim sami ją wypożyczyli. Kulminacyjnym momentem pasowania było przedstawienie
o książkach i czytaniu w wykonaniu uczennic klasy 4b, po którym nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści otrzymali z tej okazji Wyprawki Czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki, w skład której wchodziła książka
z opowiadaniami polskich autorów oraz Poradnik dla rodziców, podpowiadający jak wspierać dziecko w nauce czytania i zawierający zbiór pomysłów na zabawy dla dzieci
i aktywności związane z tekstami książek. Uczniowie otrzymali także pamiątkowe dyplomy
i zakładki do książek, po czym ochoczo ruszyli do wypożyczania swoich pierwszych lektur. Był to bardzo radosny dzień w naszej bibliotece, bo jak powiedziała nasza znakomita poetka Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”Anna Kurek
RANDKA W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ W BIBLIOTECE SP WYRY
Tegoroczne Walentynki biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej w Wyrach obchodziła pod nazwą akcji czytelniczej „Randka w ciemno z książką”. Hasło brzmiało „Czas zakochać się w czytaniu!”. Przez dwa dni – 10 i 11ego lutego uczniowie przychodzili do biblioteki, wybierali zapakowaną w ozdobny papier książkę, oceniając ją tylko po wielkości i grubości, a następnie odpakowywali w domu swoją tajemniczą Walentynkę. Dodatkowo na odwiedzających bibliotekę w tych dniach czekała Biblioteczna Fotobudka, która okazała się niemałą atrakcją. Obie akcje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, liczba wypożyczeń w tych dniach zwiększyła się kilkukrotnie J. Z kolei dla uczniów klas starszych przebywających na nauce zdalnej biblioteka przygotowała prezentację multimedialną online Literackie Walentynki oraz Quiz Walentynkowy.
Anna Kurek
💕 LITERACKIE WALENTYNKI - ZAPRASZAM 💕
Rok szkolny 2020/2021
Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież
z klas od II do VIII z naszego regionu do wzięcia udziału
w konkursie pt.: „Czytam i polecam”
Konkurs na najładniejszą zakładkę
z Twoim ulubionym bohaterem z książki rozstrzygnięty!Wszystkie prace przekazane do biblioteki szkolnej podlegały ocenie pod względem pomysłowości, estetyki i samodzielnego wykonania. Zakładki są oryginalne i wyjątkowe. Jury wyłoniło 3 zwycięzców:
I miejsce: Urszula Wojtania, kl. Ia,
II miejsce: Milena Paszek, kl. IIa,
III miejsce: Marta Jeska, kl. IIa
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a nagrodzone zakładki zostaną umieszczone na gazetce szkolnej w bibliotece. Nagrody do odbioru w godzinach pracy biblioteki, tj. od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00 (w czwartki od 9:30-15:30).
Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarza
W ciągu roku w kalendarzu pojawia się wiele okazji do obchodzenia Świąt Nietypowych. Można świętować Dzień Pozytywnego Myślenia, Międzynarodowy Dzień Pizzy, Dzień Czekolady. Z kolei w marcu przypada Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibiotekarza. Przytulanie niesie wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Naukowcy udowodnili w swoich badaniach, że skutecznie poprawia nastrój, obniża poziom stresu, poprawia działanie systemu nerwowego, wzmacnia system odpornościowy. W związku z tym 02 marca w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Przytulania Bibliotekarza, każdy uczeń, nauczyciel i pracownik Szkoły Podstawowej w Wyrach, mógł się przytulić do pani bibliotekarki. Cieszymy się, że wielu z nich skorzystało z okazji, aby poprawić sobie w ten sposób humor! :)
Randka w ciemno z książką
Święto zakochanych to jedno z tych milszych świąt, które jest coraz chętniej obchodzone w naszym kraju. Biblioteka szkolna
w ramach obchodów Walentynek zorganizowała akcję czytelniczę "Randka w ciemno z książką". Polegała ona na tym, że chętni uczniowie wybierali książkę zapakowaną w ozdobny papier nie znając jej tytułu. Przy wyborze kierowali się tylko wielkością
i grubością książki, a w domu przekonywali się z jaką książką mają randkę. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, co ewidentnie wpłynęło na wzrost wypożyczeń.Dzień Postaci z Bajek
06 listopada w naszej szkole zrobiło się radośnie i kolorowo. Na korytarzach można było spotkać Śpiącą Królewnę, księżniczkę Elsę, Minionki, Jednorożce, Piratów oraz inne postacie bajkowe, a wszystko to z okazji obchodów Światowego Dnia Postaci z Bajek.
Na długich przerwach nie zabrakło świetnej zabawy, tańców przy muzyce i zabaw ruchowych do największych przebojów z filmów animowanych. Uczniowie z chęcią rozwiązywali bajkowe zagadki, quizy i krzyżówki. Największym powodzeniem cieszyło się malowanie buziek. Uczennice klas 8 częstowały młodsze koleżanki i kolegów cukierkami, a także rozdawały kolorowe balony. Był to dzień pełen uśmiechu i zadowolenia w naszej szkole. Dziękujemy wszystkim za to radosne świętowanie!BIBLIOTECZNY ESCAPE ROOM
Podobnie jak w zeszłym roku szkolnym na zakończenie obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klas 6, 7 i 8 wzięli udział w grze bibliotecznej typu Escape Room pod nazwą „W świecie fantasy”.
4 reprezentantów każdej klasy musiało zmierzyć się z sześcioma zadaniami powiązanymi z literaturą fantastyczną. Czekała na nich m.in. krzyżówka, wykreślanka z postaciami występującymi w książkach fantasy, odczytanie tytułów książek w odbiciu lustrzanym oraz odszyfrowanie zakodowanych tytułów książek. Ostatnim zadaniem, które umożliwiało im opuszczenie Escape Roomu było zeskanowanie kodu QR, pod którym kryła się strona internetowa czytaj.pl z ciekawostkami o J.R.R. Tolkienie. Po poprawnym uzupełnieniu tekstu o życiu tego jednego z najwybitniejszych twórców literatury fantasy otrzymywali klucz, dzięki któremu mogli opuścić bibliotekę.
Na trzy klasy z najlepszym czasem, czekały nagrody w postaci biletów ratunkowych zwalniających z pytania i niezapowiedzianych kartkówek oraz +10 punktami do zachowania. I miejsce z czasem 19 min 58s. zajęła klasa 8b, II miejsce klasa 6 c z czasem 29 min. 52s., a III klasa 7b z czasem 31 min. 59s.
Gratuluję zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom za to, że udało im się opuścić Escape Room przed upływem czasu! J
Jesienne Drzewko CzytelniczeInstrukcja zabawy:
- Akcja trwa od 02 października do 20 grudnia 2019r.
- Zabawa skierowana jest do uczniów wszystkich etapów edukacyjnych.
- Każdy, kto w tym czasie przeczyta książkę, będzie się mógł tym faktem pochwalić, dopinając listek na Jesiennym Drzewku Czytelniczym.
- Stawiamy na szczerość! Na liściu nie wpisujemy lektur omawianych w szkole!
- Na liściu należy umieścić: swoje imię i nazwisko, klasę, do której się uczęszcza, imię i nazwisko autora książki oraz jej tytuł.
- Liście należy pobierać u pani bibliotekarki.
- Na osobę, która do 20.12 przypnie najwięcej liści czeka nagroda!
- Mamy nadzieję, że już wkrótce Jesienne Drzewko Czytelnicze obsypie się kolorowymi liśćmi!
ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY
POPRZEZ CZYTANIE!
WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW
W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania gościliśmy w szkolnej bibliotece grupy 5cio i 6cio Latków z Gminnego Przedszkola w Wyrach. Na lekcji bibliotecznej połączonej z czytaniem książki Przemysława Wechterowicza „Być jak tygrys” dzieci dowiedziały się co w wolnej chwili robi lubić ten dziki kot, poznały korzyści płynące z codziennego czytania, zapolowały na tygrysa podczas gry dydaktycznej ćwiczącej umiejętności matematyczne oraz rozruszały się w rytm piosenek. Mamy nadzieję, że była to dla nich miła wizyta w naszej szkole!
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
27 września obchodziliśmy w szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji uczennice z klas 6,7 i 8 czytały na głos swoim młodszym kolegom i koleżankom w ramach akcji „Starsi – Młodszym” oraz w swoich klasach. Klasy edukacji wczesnoszkolnej wysłuchały fragmentów książek m.in. Grzegorza Kasdepke „A ja nie chcę być księżniczką!”, „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza, „Czarodzieje mogą wszystko” Dariusza Chwiejczaka. Trochę starsi uczniowie słuchali fragmentów „Agencji wynajmu rodziców” Jamesa Baddela, „Koraliny” Gayle Forman i „Klubu poszukiwaczy przygód” Agnieszki Stelmaszyk. Wśród najstarszych gościły fragmenty bestsellerowych i zekranizowanych powieści – „Igrzyska śmierci” Suzanne Coillns, „Percy Jackson. Złodziej pioruna” autorstwa Ricka Riordana oraz „Osobliwy dom pani Peregrine” Ransoma Riggsa.