• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

        • NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

          Dzięki dotacji nasza szkoła zakupiła nowoczesny program komputerowy do obsługi biblioteki i czytelników E-biblio Librusa, za pomocą którego nasi uczniowie mogą przeglądać księgozbiór oraz rezerwować książki online na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu. Zakupiliśmy również dodatkowe krzesła do czytelni, wymieniając te uszkodzone już z biegiem lat. Jednak największą radość naszym uczniom sprawiły nowe książki. Po przeprowadzonej ankiecie wśród uczniów, konsultacji z Radą Rodziców, Biblioteką Gminną oraz Samorządem Uczniowskim zakupiono 488 książek, które cieszą się popularnością wśród dzieci i młodzieży.

          Dodatkowo w ramach realizacji zadań wynikających z założeń Programu w każdej klasie przeprowadzono projekty edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej. 

           Klasy 1 - realizowały temat „Mali, wielcy przyjaciele, czyli książki o zwierzętach w bibliotece szkolnej”. W trakcie zajęć w bibliotece poznawały księgozbiór biblioteki o zwierzętach, dowiadywały się jakie obowiązki niesie ze sobą posiadanie zwierzęcia, jak należy o nie dbać, wysłuchiwały fragmentów książki Renaty Piątkowskiej „Najwierniejsi przyjaciele – niezwykłe psie historie”. Na koniec tworzyły prace plastyczne „Jak dbam o swoje zwierzę”.

          Klasy 2„Zawodowcy, czyli kim będziemy gdy dorośniemy”. Na zajęciach
          w bibliotece uczniowie klas 2 wysłuchiwali fragmentów książki Pawła Beręsewicza „Zawodowcy”, poznawali znaczenie pracy i różnych zawodów. Na koniec tworzyli prace plastyczne o tym kim będą, gdy dorosną.

          Klasy 3 „Jestem detektywem!”. Trzecioklasiści na lekcjach bibliotecznych poznali serię książek detektywistycznych dla dzieci „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Po wysłuchaniu fragmentów książek, poznawali tajniki pracy detektywa, jego ekwipunku, cech charakteru, które powinien mieć dobry detektyw. Dowiedzieli się także czym jest rysopis sprawcy i na koniec tworzyli swoje własne rysopisy, wraz z odciskami palców, na specjalnie przygotowanych kartach pracy.

          Klasa 4a i 4b„Historia książki i zalety ich czytania”. Uczniowie wzięli udział
          w lekcjach bibliotecznych o historii książki w Gminnej Bibliotece Publicznej, podczas których poznali historię powstania książek, mierzyli się z zagadkami i zadaniami z tego tematu. Na lekcjach w bibliotece szkolnej poznawali warsztat informacyjny biblioteki szkolnej i dowiadywali się w jaki sposób szukać książek przeznaczonych dla nich na regałach bibliotecznych. Dodatkowo klasa 4a na lekcjach języka polskiego poznała zalety czytania książek, a chętni uczniowie prezentowali swoje ulubione książki, które poleciliby innym, a klasa 4b wykonywała lapbooki do lektury „Akademia Pana Kleksa” – Moja wizja Akademii Pana Kleksa.

          Klasa 4c„Gdy przy słowie jest przysłowie” – zajęcia z wykorzystaniem książki Agnieszki Frączek o tym samym tytule. Na lekcji bibliotecznej uczniowie klasy 4c wysłuchiwali, a także sami czytali na głos fragmenty książki objaśniającej znaczenie polskich przysłów, szukali znaczeń przysłów w słownikach, rozwiązywali zadania
          i zagadki, których celem było poznanie i utrwalenie znaczenia polskich przysłów.

          Klasy 5 - w ramach tematu „Czytamy z sercem” poznawały literaturę piękną, w której pojawia się motyw serca, ale również na lekcjach biologii uczyli się budowy serca oraz jak o nie dbać.

          Klasa 6„Na tropie informacji” – na lekcji bibliotecznej uczniowie klasy 6 uczyli się z jakich źródeł bibliotecznych można korzystać przy poszukiwaniu informacji, w jaki sposób odróżnić informację prawdziwą od tzw. fake news, uzupełniali karty pracy, przy których ćwiczyli umiejętność wyszukiwania informacji z różnych źródeł bibliotecznych.

          Klasy 7 – zrealizowały projekt „Matematyka jest wszędzie – nawet w słowach!”, podczas którego na niecodziennych lekcjach matematyki dowiadywali się czym są jednomiany i w jaki sposób je tworzyć. Podczas pracy w grupach wykonali plakaty z zaszyfrowanymi tekstami książek z biblioteki szkolnej na zapis jednomianu.

          Klasy 8„Książka, a filmowa ekranizacja. Różnice i podobieństwa”. Na zajęciach
          w bibliotece uczniowie klas 8 poznawali różnice pomiędzy książką, a jej ekranizacją filmową, poznawali znaczenie słowa ekranizacja i adaptacja, etapy powstawania książki i filmu. Podczas burzy mózgów tworzyli listę osób potrzebnych do powstania książki i filmu i prezentowali najciekawszy ich zdaniem etap każdego z nich.
          Na zakończenie tworzyli ranking najlepszych książek i ekranizacji filmowych.


          Miło nam poinformować, że książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dotarły już do szkolnej biblioteki! Teraz postaramy się, aby jak najszybciej mogły one trafić w ręce naszych uczniów J

            

          Miło nam poinformować, że nasza szkoła w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymała 15.000 złotych na zakup nowości książkowych oraz elementów wyposażenia biblioteki. Otrzymaliśmy 12.000 złotych z dotacji rządowej, a 3.000 wkładu własnego organu prowadzącego - z Urzędu Gminy Wyry.

          Program składa się z trzech priorytetów. Nasza szkoła będzie realizowała Priorytet 3:

          Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

          Otrzymane środki finansowe w ramach Priorytetu 3, będą przeznaczone na: zakup nowości wydawniczych, zakup wyposażenia do biblioteki oraz oprogramowania i realizację działań promujących czytelnictwo.

          Zachęcam do śledzenia zakładki, w której na bieżąco będą pojawiały się informacje związane z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.