Tekstowa podstrona
KLASY 8 Z WIZYTĄ W CINIBIE
W piątek, 11 października uczniowie klasy 8 a i 8 b wybrali się z wizytą do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach. Mimo, iż październik jest międzynarodowym miesiącem bibliotek szkolnych, mogli w ten sposób poznać inny typ biblioteki.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od udziału w warsztatach „Sztuka szukania w labiryncie informacji”, co jest szczególnie przydatne w dzisiejszych czasach, kiedy zewsząd jesteśmy zasypywani różnego rodzaju informacjami. Warsztaty pokazały uczniom, w jaki sposób wyszukiwać te najbardziej wartościowe i wiarygodne.
Następnie ruszyliśmy zwiedzić bibliotekę, poznać jej zbiory, wyposażenie oraz nowinki technologiczne, którymi posługują się bibliotekarze i czytelnicy. Niewątpliwą atrakcją była możliwość zobaczenia tych części biblioteki, które na co dzień są niedostępne dla czytelników, tylko dla pracowników. Ciekawostką było zobaczenie jak działa tak zwana „wrzutnia książek”, która umożliwia zwrot wypożyczonych książek, nawet kiedy biblioteka jest zamknięta oraz pralnia książek, w której czyści się stare, zakurzone i zagrzybiałe książki, nie powodując ich uszkodzenia.
WYBORY MISTERA SZKOŁY
Tradycją w naszej szkole są wybory Mistera Szkoły organizowane przez Samorząd Uczniowski w ramach obchodów Dnia Chłopaka. Nie inaczej było i w tym roku szkolnym. 30.09 ośmioro kandydatów z klas 5-8 stanęło do walki o tytuł najpiękniejszego. Pretendenci do tytułu Mistera musieli odpowiadać na pytania dotyczące m.in. makijażu
i wizażu, jak np. „Co to jest maskara?”, „Czym się różni manicure od pedicure?”, czy „Co to są tipsy?”. Dodatkowo musieli poradzić sobie z prawidłowym rozpoznaniem kolorów oraz z wybiegiem mody. Jury oceniało także ich sprawność fizyczną i poczucie rytmu. Według ich oceny, najlepiej ze wszystkimi zadaniami poradził sobie Jakub Ciechacki
z klasy 7b i to on został wybrany Misterem Szkoły roku szkolnego 2019/2020.
Dzień Języków Europejskich
26 września bieżącego roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Wyrach hucznie obchodzili święto języków europejskich. Tego dnia dzieci przyszły do szkoły ubrane w stroje charakterystyczne dla wybranych krajów europejskich.
Podczas przerw międzylekcyjnych uczniowie mieli okazję przeglądnąć obcojęzyczne książki w kąciku czytelniczym „Read me!”,a także skosztować typowych dań kuchni europejskiej. Każda klasa przygotowała przynajmniej jedną tradycyjną potrawę do wspólnej degustacji w „europejskim bufecie”.
Można było spróbować tradycyjnego brytyjskiego śniadania, czyli tostów z jajkiem i bekonem, a także poczęstować się sałatką grecką, włoskimi pizzerinkami i spaghetti, hiszpańskimi nachosami, serami szwajcarskimi, francuskimi ciasteczkami, a nawet wyśmienitym tiramisu.
Na tym nie koniec atrakcji – uczniowie mogli się sprawdzić w różnorakich konkursach, na przykład w konkursie wiedzy sprawdzającym wiadomości z kultury Wielkiej Brytanii i Niemiec czy też konkursie muzycznym, pt. „Name the tune”, w którym można się było wykazać znajomością wykonawców i tytułów zagranicznych piosenek. Ponadto rozstrzygnięty został konkurs na plakat pod hasłem „Z językami zajdziesz dalej!” oraz konkurs na logo Europejskiego Dnia Języków. Wspaniałej rozrywki dostarczyła gra „Running dictation”, kiedy to uczniowie rywalizując w dwuosobowych drużynach, łamali sobie języki na angielskich „Tongue twisters”.
Wszyscy świetnie się bawilii przy okazji rozwinęli swoje kompetencje językowe.
Five o`clock – angielska herbatka
Dnia 3 kwietnia uczniowie klasy 3a SP w Wyrach brali udział w spotkaniu, które miało na celu poznanie kultury krajów anglojęzycznych, a nosiło tytuł „Five o`clock- angielska herbatka.” Uczniowie dowiedzieli skąd wziął się w Anglii zwyczaj parzenia i picia herbaty o godzinie piątej popołudniu. Mieli okazję spróbować herbaty w różnych odsłonach z mlekiem, z cukrem i z cytryną. Popijając angielską herbatkę i częstując się herbatniczkami uczniowie oglądali film „Horton słyszy Ktosia” („Horton hears a Who”) w oryginalnej wersji językowej. Rodzice zrobili dzieciom niespodziankę zamawiając pizzę. Po posiłku były zabawy ruchowe przy muzyce. Uczniowie świetnie się bawili, zmęczeni ale zadowoleni wracali do domów.
Ogólnopolska akcja charytatywna „Góra Grosza”
Po raz kolejny uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Wyrach wzięli udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Góra Grosza” prowadzonej corocznie przez Towarzystwo Nasz Dom.
Celem kampanii jest nie tylko pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną, ale również uświadomienie dzieciom i młodzieży, że wspólne działanie ma sens i daje ogromne możliwości, aby pomóc tym najbardziej potrzebującym.
W tym roku, tak jak w ubiegłych latach, postanowiliśmy zbierać monety w klasach, a następnie przekazać skarbonki Samorządowi Uczniowskiemu, który podliczył zebrane fundusze i przekazał monety organizatorom akcji. W myśl zasady: jeden grosz znaczy niewiele, ale „Góra Grosza” zmienia wiele,
zebraliśmy w tym roku 557 zł 18 gr.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w akcję charytatywną. Pamiętajmy, że RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!
Zwycięzcy BRD!
Uczniowie wyrskiej szkoły najlepsi
Po zaciętej rywalizacji uczniowie Szkoły Podstawowej odnieśli zwycięstwo na etapie gminnym w Ogólnopolskim Turnieju „Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym”. Zarówno w I jak i II kategorii wiekowej nasi uczniowie okazali się najlepsi i to oni sięgnęli po tytuł zwycięzców. W młodszej kategorii zwyciężyli: Michał Raszka, Piotr Cedro, Latoya Mansfeld oraz Magdalena Widera. W kategorii starszej najlepsi okazali się: Filip Jaworski, Agata Danielczyk, Jakub Skapczyk. Cieszymy się z wygranej naszych uczniów i gratulujemy!
MAM TALENT W SZKOLE PODSTAWOWEJ W WYRACH
Wraz z pierwszymi dniami wiosny w Szkole Podstawowej w Wyrach odbył się wyczekiwany przez uczniów konkurs „Mam Talent!”. Dla jednych jest to okazja, aby zaprezentować swoje umiejętności wokalne, taneczne, sportowe, dla drugich – możliwość zobaczenia swoich kolegów i koleżanek z nieznanej dotąd strony. A doping i wsparcie ze strony zespołów klasowych był naprawdę imponujący.
Każdego uczestnika po występie oceniało 5cio osobowe jury w składzie: w-ce dyrektor Szkoły Podstawowej w Wyrach – p. Bogusława Stycz, przedstawiciele rady pedagogicznej:
p. Monika Witała – Ośkiewicz i p. Grzegorz Suchanek, przedstawicielka Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Wyrach p. Maria Machulec oraz przedstawiciel uczniów – Robert Machulec. Jak mówi pani Monika Witała – Ośkiewicz: „Uważam, że ta inicjatywa jest naprawdę trafna! Ilość corocznych zgłoszeń i późniejszych występów świadczy o tym, że dzieci mają potrzebę dzielenia się tym, w czym są dobre i w co wkładają swój wysiłek.”
Po długich i ciężkich obradach jury postanowiło przyznać nagrody w dwóch kategoriach: talenty wokalne, w której zwyciężyła Paulina Piszczek z klasy 6a, która zauroczyła wszystkich wykonaniem piosenki „A Thousand Years”, natomiast w kategorii inne talenty – Milena Rączka z klasy 4c za swój pokaz akrobatyczny.
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom szkolnego konkursu „Mam Talent” i czekamy na ich występy na naszym Szkolnym Pikniku Rodzinnym, który odbędzie się już 18.05.2019r!
ŚWIĘTO LICZBY PI
14 marca w Szkole Podstawowej w Wyrach kolejny raz świętowaliśmy dzień Liczby Pi. W tym dniu na uczniów czekały liczne atrakcje, dzięki którym każdy mógł lepiej poznać tę tajemniczą, niezwykła liczbę. Zorganizowano konkurs na najlepszy plakat dotyczący Pi, w efekcie czego na korytarzach mogliśmy podziwiać kreatywne prace naszych uczniów. W tym roku po raz pierwszy zorganizowano dzień otwarty klasopracowni matematycznej. Na gości odwiedzających salę 308 czekały liczne atrakcje takie jak: gry matematyczne, zagadki, łamigłówki matematyczne, gry planszowe, układanki przestrzenne, ciekawostki matematyczne, prezentacja multimedialna wyświetlana na monitorze interaktywnym a także ciasteczka przygotowane przez uczniów, dzięki którym można było zasmakować pi-mądrości. Uczniowie mogli zobaczyć w jaki sposób powstają bryły obrotowe a także oglądać z bliska modele graniastosłupów i ostrosłupów. Dzięki tym wszystkim atrakcjom dzień był naprawdę ciekawy.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
05 marca 2019 r.uczniowie klas 1 zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej na uroczystym pasowaniu na czytelnika. Poznali zasady zachowania się w bibliotece i wypożyczania książek, wysłuchali przedstawienia w wykonaniu uczennic z klasy 5b nt. poszanowania książek i złożyli przysięgę wzorowego czytelnika.
POLAK NA MEDAL
W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, 26.02 w naszej szkole odbyła się druga edycja konkursu wiedzy o języku polskim "Polak na Medal". 30 uczniów z klas 5 - 8 i 3 gim wzięło udział w teście sprawdzającym ich ogólną wiedzęz języka ojczystego. Musieli wykazać się znajomością m.in. ortografii, gramatyki, związków frazeologicznych, czy umiejętnością zamiany używanych przez nich słów języka potocznego w język literacki. 04 marca zostaną ogłoszone wyniki na ucznia najbieglejszego w języku ojczystym.
Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarza:)
1 marca w związku z obchodami Dnia Przytulania Bibliotekarza każdy mógł przytulić się do pani bibliotekarki.
W dniu 18.12.2018r. punktualnie o godz. 10.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Wyrach odbyła się
Ogólnopolska Akcja Bicia Rekordu w kolorowaniu Sznupka na czas.
Akcją objęci byli uczniowie klas I-III. Dzieci uczestniczące w przedsięwzięciu otrzymały do pokolorowania obrazek z wizerunkiem policyjnej maskotki "Sznupka". Edukacyjna akcja „Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze” miała na celu zwiększenie poziomu wiedzy dotyczącej podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród dzieci, a także ocieplenie wizerunku policjanta jako funkcjonariusza publicznego. Przed przystąpieniem do kolorowania uczniowie uczestniczyli w pogadance z dzielnicowym Gminy Wyry, funkcjonariuszem st. asp. Rafał Laskowskim , który opowiedział dzieciom historię Sznupka oraz przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Po krótkim wstępie uczniowie zostali przeliczeni i rozpoczęli wspólne kolorowanie maskotki policyjnej. Po zakończonej akcji zachęcono dzieci do zabrania pokolorowanej pracy do domu i umieszczeniu jej w widocznym miejscu (np. na lodówce).
MIKOŁAJ W NASZEJ SZKOLE
6 grudnia, każdy idący korytarzem szkolnym mógł zauważyć, że jest to dzień niezwykły! Uczniowie założyli świąteczne gadżety, a przez cały dzień można było spotkać Świętego Mikołaja i jego niesamowitych pomocników. Mikołaj odwiedził każdą klasę po to, aby spotkać się z uczniami i rozdać im słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Miło wspominamy ten dzień!
DZIEŃ REGIONALNY
Tradycją już w naszej szkole jest obchodzony w święto Barbórki Dzień Regionalny. 4 grudnia to idealna okazja do przypomnienia naszym uczniom tradycji, kuchni i przede wszystkim godki śląskiej. Na specjalnie zorganizowanym w tym dniu apelu, wytypowani uczniowie z klas 5-8 SP oraz 3 gimnazjalnych, wzięli udział w konkursie. Musieli wykazać się znajomością śląskich słów w tłumaczeniu ich z polskiego na śląski i na odwrót, przekształcić tytuł znanych filmów ze śląskiego na polski, zatańczyć do śląskiego szlagieru „Karolinka” oraz wykazać się znajomością przepisu na znaną śląską zupę – wodzionkę. Dodatkowo, na przedmiotach codziennego użytku zawisły ich tłumaczenia z polskiego na śląski, na gazetce w bibliotece można było zapoznać się z tłumaczeniami tytułów znanych książek i filmów na śląski, a panie kucharki przygotowały ślonski łobiod – rolada z kluskami i modrą kapustą.
ANDRZEJKI
30 listopada na długich przerwach czekały na uczniów naszej szkoły wróżki, w role których wcieliły się uczennice klasy 7b oraz 8b. Dając zadość andrzejkowym tradycjom przewidywały chętnym uczniom, co im przyniesie przyszłość. Z serca z wypisanymi damskimi i męskimi imionami można było przekłuć szpilką imię przyszłej wybranki lub wybranka, data urodzenia oraz karty zdradzały co przyniesie los, a przepowiednie zapisane na karteczkach dawały chwilę do namysłu nad przyszłością. Dodatkowo, każdy wypożyczający w tym dniu książkę, mógł poczęstować się słodkim ciasteczkiem z wróżbą.
27 listopada w naszej szkole odbył się
I etap Powiatowego Konkursu Matematycznego dla Szkół Podstawowych. Najlepsi matematycy z klas IV-VIII SP przez 60 minut wykazywali się swoimi wiadomościami i umiejętnościami matematycznymi. Trzymamy kciuki za naszych młodych naukowców.
Gala Konkursu "Literackie Skarby Historii"
W czwartek – 22 listopada odbyła się finałowa gala gminnego konkursu Literackie Skarby Historii, nad którym honorowy patronat objęła Wójt Gminy Wyry- Pani Barbara Prasoł. Wydarzenie to stanowiło podsumowanie zmagań uczestników wykonujących prace inspirowane wybitnymi dziełami literatury polskiej. Przedsięwzięcie wpisywało się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a jego celem było rozbudzenie w dzieciach postaw patriotycznych i uwrażliwianie ich na piękno ojczystej historii.
Szkolne obchody 100-lecia Niepodległości Polski
Uroczysta akademia i wspólne odśpiewanie hymnu w ramach ogólnopolskiej akcji "Bicie rekordu dla Niepodległej".
Niecodzienne spotkanie - 9 listopada gościliśmy w naszej szkole ks. biskupa M. Szkudło.
NOWE KSIĄŻKI JUŻ DOTARŁY!
Pierwsze dostawy książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa cieszą już naszych czytelników. Przypomnijmy, że nasza szkoła została beneficjentem tego Programu i otrzymała 15.000 zł na zakup nowości książkowych. Dzięki temu, zakupiono prawie 600 nowych pozycji do szkolnej biblioteki. Przy zakupach uwzględniono książki polecane przez uczniów naszej szkoły w ramach Szkolnych Wyborów Książek, znajdujące się na Złotej Liście fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, laureatów prestiżowych konkursów na najlepszą książkę, bestsellery oraz lektury szkolne
WYBORY MISTERA SZKOŁY
Tradycją w naszej szkole są wybory Mistera Szkoły organizowane przez Samorząd Uczniowski w ramach obchodów Dnia Chłopaka. Nie inaczej było i w tym roku szkolnym. 28.09 siedmioro kandydatów stanęło do walki o tytuł najpiękniejszego. Pretendenci do tytułu Mistera musieli odpowiadać na pytania dotyczące m.in. makijażu i ubioru, jak np. „Do czego służy zalotka?”, „Co to jest maskara?”, „Co to kardigan?”. Dodatkowo oceniana była ich elokwencja i pomysłowość w pytaniach o to jak wybrnąć z różnych damsko - męskich sytuacji. Jury oceniało także ich sprawność fizyczną i poczucie rytmu. Według ich oceny, najlepiej ze wszystkimi zadaniami poradził sobie Oliwier Rączka z klasy 7b i to on został wybrany Misterem Szkoły roku szkolnego 2018/2019.
26 września 2018r. - Europejski Dzień Języków w Szkole Podstawowej w Wyrach
W celu promowania różnorodności językowej i kulturowej każda klasa przygotowała plakat z ciekawostkami dot. wylosowanego kraju europejskiego tzw. „Top 10 interesting facts”. Projekty były niezwykle ciekawe i zostały zaprezentowane na szkolnych korytarzach. Uczniowie mogli w ten sposób znacznie poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie.
Na przerwach można było posłuchać muzyki w różnych językach.
W tym dniu uczniowie ubierali się „w stylu europejskim” lub mieli na sobie akcenty charakterystyczne dla jednego z krajów europejskich.
Do „europejskiego bufetu” każda klasa przygotowała tradycyjną europejską potrawę do wspólnej degustacji. Wszystkie dania były przepyszne i bardzo różnorodne, a przede wszystkim europejskie. Za pomoc w ich przygotowaniu dziękujemy również rodzicom!
Na lekcjach został przeprowadzony quiz „5 minut” dot. wiedzy na temat Europy.
W kąciku gier językowych uczniowie mieli możliwość podszlifować swoją znajomość języka angielskiego i niemieckiego.
Wszyscy wspaniale się bawili i dużo się nauczyli!
Wychowawcy klas wspierali i motywowali swoich uczniów we wszystkich działaniach.Dziękujemy wszystkim za współpracę!